Péče o pupík novorozence

Po odstřižení pupeční šňůry zůstane v pupíku miminka pupeční pahýl. Jeho ošetření je v prvních dnech důležité a vyžaduje speciální péči. Jak pahýl ošetřit, aby se do něj nedostala infekce? Přečtěte si v dnešním článku.

Čištění pupíku s octeniseptem

První dny s miminkem vám usnadní porodní asistentky nebo sestřičky, ale doma péče o pupeční pahýl nekončí. Důležité je místo udržovat v suchu, čistotě a šetrně dezinfikovat.

Dodržujte několik jednoduchých kroků:

  1. Připravte si octenisept sprej s vatovými tyčinkami nebo tampony. Před ošetřením si nezapomeňte důkladně umýt ruce mýdlem s neutrálním pH.
  2. Octenisept aplikujte na připravené pomůcky a potřete jimi pupík od bříška směrem ke konci přestřihnutého pahýlu. V případě znečištění stolicí nebo močí opláchněte místo vodou a opět použijte octenisept.
  3. Až budete miminko balit zpátky do plenky, pupík nepřekrývejte. Musí zůstat na vzduchu, aby přirozeně zasychal.

Proces čištění opakujte podle potřeby. Než pupeční pahýl odpadne, doporučujeme miminko omývat pouze vlhčenými žínkami a nekoupat. Pupík se nesmí ponořit do vody, aby nezačal mokvat. Vlhké prostředí jenom prodlouží dobu hojení a může způsobit zánět.

Kdy se pupík zahojí?

Pupeční pahýl by měl samovolně odpadnout za 1–⁠2 týdny od narození miminka. Jakmile se tak stane, zahojený pupík pořád čistěte octeniseptem od zaschlé krve. Pár kapek krve je normální jev, kterého se nemusíte obávat. Pokud ale dochází k opakovanému krvácení, okolí pupíku je zarudlé nebo se objevuje hnis, jedná se o zánět. V tomto případě se nespoléhejte na domácí léčbu a kontaktujte svého dětského lékaře.

Upozornění

Přebytečné množství octenisept roztoku v okolí pupíku je nutné z pokožky odstranit tamponem nebo žínkou.

Před použitím octeniseptu si pečlivě přečtěte příbalový leták.

https://www.traditionrolex.com/13
https://www.traditionrolex.com/13